خانه » مجله سرمه دوزی » پارچه ترمه
سرمه دوزی جدید

پارچه ترمه

ترمه

خرید ترمه پارچه‌ای ظريف و لطيف است كه از دو سري نخ تار وپود بافت شده است. در پارچه ترمه، پود در پشت پارچه و به صورت آزاد قرار دارد. به طوری که تراكم پودي آن زياد است. جنس این پارچه از كرك، پشم يا ابريشم است. که با طرح‌هاي اصيل و سنتي ايرانی تزئین می‌شود. ترمه بافی جزو صنایع نفیس ایران است. به طوری که ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود. ترمه یزد و سپس ترمه اصفهان در تنوع نقش و نگار و کیفیت بسیار معروف هستند. از ابریشم و پشم مرغوب با الیاف بلند در ترمه بافی استفاده می‌کنند.

نخ‌های ترمه با رنگ‌های گیاهی، مواد مصنوعی، مواد طبیعی و  اغلب. به رنگ‌های قرمز، عنابی ، سبز، مشکی و نارنجی رنگرزی می‌شوند. رنگ ترمه‌های ایرانی معمولا از گیاهان طبیعی تهیه می‌شود. این رنگ اغلب از ریشه، تنه، برگ‌ها، گل، میوه و یا پوست گیاهان به دست می‌آید. چون حفظ پارچه‌های ترمه پشمی بسیار مشكل است. به طوری که در اثر رطوبت و بید آسیب می‌بینند. بافت این پارچه شامل چندین مرحله است. به عنوان مثال در مرحله اول تهیه مواد اولیه مد نظر است. و در مرحله دوم شستن پشم و سپس سفید کردن پشم لحاظ می‌گردد.

 

تاریخچه ترمه بافي

در مورد تاریخچه ترمه بافي در ايران باید بگوییم. که ترمه بافی به اوايل دوره صفويه برمی‌گردد. البته برخی معتقدند که زادگاه اصلي ترمه بافی  آسياي مركزي. و ارتفاعات كشمير است، همچنین عده‌اي نيز  معتقدند. كه ترمه بافي در ابتدا درايران آغاز گرديد. و بعدها به كشمير راه يافته است. از شواهد تاریخی این طور پیداست که زرتشتیان پایه گذار هنر ترمه بافی هستند. آن‌ها از ترمه برای دوخت شلوارها و جامه‌های سنتی و مذهبی خود استفاده می‌کردند. زرتشیان این قبیل لباس‌ها را در مراسم و جشن‌های خود استفاده می‌كردند.

به عنوان مثال زرتشیان كه ترمه راه راه به عنوان شال كمر استفاده می‌کردند. طرح‌های ترمه خاص و منحصر به فرد هستند. به گونه‌ای که پارچه‌های ترمه را با بته جقه‌های آن می‌شناسند. ذوق و سليقه و ابتكار ايرانيان در ظرافت بافت، جنس و طرح‌هاي خيال انگيز ترمه. در جهان كم نظير و فوق العاده است. هنر ترمه بافی در دوره شاه عباس صفوي به اوج شكوفايي و تكامل خود. رسید تا جایی كه شهره جهان گشت. و به يكي از محصولات صادراتي ايران تبدیل شد.

 

انواع ترمه

نقش‌های متنوع ترمه بافی شامل بته جقه، بته خرقه، گل‌های شاه عباسی، شاخ گوزنی. راه راه، بته سروی و بته بادامی است. در گذشته نقش‌ و نگارهای پارچه ترمه را به روش انگشتی ایجاد می‌کردند. ولی در حال حاضر از دستگاه چهاروردی استفاده می‌شود. پارچه ترمه انواع مختلفی دارد. به طوری که در بازار پارچه و در صنعت ترمه بافی انواع سوزنی و بقچه‌ای. انواع شال ترمه شامل راه راه و محرمات، انواع شال چارقدی، شال بندی. شال اتابكی، شال كشمیری و شال یزدی عرضه می‌شود. یکی از نقش‌های در ترمه‌ها بته جقه گوزنی درختی و گل بنفشه است.

در حال حاضر، در بعضی از استان‌های کشورمان ترمه تولید می‌گردد. با این وجود بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول استان یزد است. بافندگان انواع ترمه مرغوب ایرانی در تولید این محصول به ویژگی‌هایی. همچون طرح و رنگ توجه می‌نمایند. از ترمه به عنوان نوعی پارچه‌ گران‌ بها نام برده می‌شود. که از الیاف لطیف و طبیعی بافته می‌شود. در حال حاضر، ترمه در طرح‌های بسیار متنوعی. و در بخش‌های مختلف ایران بافته می‌شود که در این میان ترمه‌ یزد به زیبایی شهرت دارد.

 

ترمه بافی

همچنین ترمه‌ بافی، این هنر اصیل و زیبا به عنوان یکی ازصنایع دستی اصیل ایران معرفی شده است. و از محبوبیت بسیاری برخوردار است. از انواع پارچه ترمه ایرانی و کشمیری می‌توان. به شال چهار قدی، شال راه راه، شال اتابکی، شال بندی، شال محرمات. شال کشمیری، شال کرمان، شال زمردی، شال یزدی. و شال اعلا اشاره کرد. بر روی ترمه اصل با سرمه اصل (سیم نقره با روكش آب طلا). دوخت سرمه دوزی انجام می‌شود. قیمت این دست بافته‌ها گاهی تا چند میلیون تومان و حتی بیشتر می‌رسد. ارزش فراوانی در گذر زمان پیدا كرده‌اند قیمت ترمه اصل قدیمی.

 

خرید ترمه

البته اگر قصد خرید ترمه زیبا و در عین حال ارزان قیمت را دارید. ترمه پلی استر انتخاب مناسبی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که اگر در بافت ترمه پلی استر از تراکم بالا و تعداد رنگ بیشتر استفاده شده باشد. این نوع ترمه از کیفیت خوبی برخوردار است. ترمه ابریشم بهترین کیفیت را دارد. چون برای بافت ترمه از الیاف ابریشم در تراکم بالا و تعداد رنگ زیاد استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، ترمه ابریشمی مرغوب‌ترین نوع ترمه است. از نظر ارزش، ترمه‌های ابریشمی در رده دوم قرار می‌گیرند. ترمه‌های ابریشمی در مدل‌های گوناگون.

طرح‌هایی از قبیل شالهای چارقدی، شالهای نازک راه راه، شالهای محرمات نازک و شالهای گلدار. را به اوایل قرن هفدهم نسبت داده‌اند، به عبارت دیگر. از این طرح‌ها به عنوان قدیمی‌ترین طرح‌های ترمه نام برده می‌شود. همچنین شال‌های قدیمی پشمی بسیار لطیف هستند و شبیه به ابریشم هستند. نقش و طرح این شال‌ها کاملا شبیه به نقوش دوران صفوی است هنر سرمه دوزی.

 

هنر ترمه بافی

رونق و محبوبیت هنر ترمه بافی را به دوران صفویه نسبت داده‌اند. امروزه در شهرهای یزد، کاشان، کرمان، اصفهان و تهران کارگاه‌های ترمه‌بافی وجود دارد. ترمه‌های قدیمی در رده ترمه اصل  قرار می‌گیرند. چون ترمه‌های قدیمی از جنس كرك و پشم بافت می‌شدند. ترمه‌های قدیمی بسیار نفیس و ارزشمند محسوب می‌شوند. چون دستباف هستند و همچنین قدیمی بودن و شناسنامه دار. بودنشان باعث شد که از ترمه به عنوان كالایی گران‌بها و نفیس نام برد شود.

امروزه ترمه‌ها بر اساس تعداد رنگ نخ استفاده شد. در بافت آن‌ها و همچنین تراکم بافت، ارزش‌گذاری می‌شوند. به عبارت دیگر، هرچه تعداد رنگ استفاده شد. در یک ترمه بیشتر باشد، ارزش آن ترمه نیز بالاتر می‌رود. همچنین در بین ترمه‌هایی که از تعداد رنگ یکسانی برخوردار هستند. طرح و تراکم بافت تعیین کننده‌ ارزش ترمه است خرید ترمه. یعنی هرچه تنوع رنگ و تراکم ترمه بیشتر باشد ارزش ترمه هم بیشتر می‌شود.

سرمه دوزی روی ترمه

سرمه دوزی روی ترمه یکی از هنرهای دستی جدید است که باعث می‌شود ترمه زیباتر شود. عروس خانم‌هایی که دوست دارند رومیزی ترمه داشته باشند. می‌توانند با سفارش سرمه دوزی روی رومیزی‌های ترمه‌شان، زیبایی را همراه با ترمه داشته باشند. همچنین کسانی که دوست هنر سرمه دوزی را یاد بگیرند می‌توانند. در کلاس‌های آموزش سرمه دوزی استاد شبانی شرکت کنند و به صورت حرفه‌ای کار کنند.

نگهداری و شستشو ترمه

رومیزی‌های ترمه و کوسن‌های ترمه اغلب یکی از لوازم تزئینی منازل ایرانیان محسوب می‌شود. بنابراین برای مراقبت و حفظ دوام طرح و رنگ این پارچه‌های. حساس و دوست داشتنی رعایت نکاتی لازم و ضروری است. پارچه‌های ترمه اغلب از ابریشم طبیعی تهیه می‌شوند. بنابراین بهتر است که شستشوی آن را به خشکشویی بسپارید. شاید در نگاه اول ضخامت پارچه‌های ترمه این باور را ایجاد کند. که این پارچه در مقابل شستشو دوام خوبی دارد. در حالی که بافت ظریف ترمه و جنس لطیف آن در برابر نور و رطوبت نیز آسیب پذیر است.

با این وجود اگر قصد شستن پارچه را در منزل دارید بهتر نکاتی را رعایت نمایید. تا در هنگام شستشو آسیب کمتری به بافت پارچه ترمه برسد. از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید. و از سفید کننده‌ها و شوینده‌های حاوی آنزیم استفاده نکنید. شوینده‌های ملایم گزینه مناسبی محسوب می‌شود. از چلاندن پارچه و چنگ زدن در حین شستشو خودداری کنید. با فشار خیلی کم پارچه ترمه را شستشو دهید. اگر روی ترمه لکه و کثیفی ماندگار شده است. می‌توانید مدت بیشتری آن را در آب ولرم و مقداری شوینده. ملایم قرار دهید تا کثیفی و لکه‌ها پاک شوند.

 

5/5 - (2 امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «پارچه ترمه»

  1. سلام وقتتون بخیر.مطالب عالی هستن فقط کاش بیشتر در مورد سرمه دوزی توضیح. بدین خوشحالم این هنر ادامه پیدا میکنه♥️♥️

  2. بازتاب: قیمت ترمه اصل قدیمی | سرمه دوزی | آموزش سرمه دوزی | سفارش سرمه دوزی

  3. بازتاب: هنر سرمه دوزی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!