خانه » مجله سرمه دوزی » هنر سرمه دوزی ایرانی
سرمه دوزی جدید

هنر سرمه دوزی ایرانی

هنر سرمه دوزی

با اصالت ترین و فاخر ترین رودوزی سنتی در ایران به هنر سرمه دوزی اختصاص دارد. که این هنر مربوط به 3000 سال پیش است. این هنر با ظرافت و زیبایی منحصر به فردی که دارد بیننده را به خود جلب می کند. سرمه دوزی از کنار هم قرار گرفتن انواع سرمه، مروارید های ریز کوچک ارزشمند می شود. و شما می توانید با وجود انواع سرمه های رنگی، نقره ای و طلایی رومیزی، جلومبلی، رانر ناهار خوری، جانماز، سجاده و غیره را تزیین کنید.

 

سرمه دوزی در زمان‌های قدیم روی لباس افراد سلطنتی کار میشد و بیشتر سرمه‌ها از جنس طلا و نقره بود. امروزه به دلیل قیمت بالای سرمه‌های قدیمی از سرمه‌های جدید از جنس سیم‌های مفتولی به هم تابید شد استفاده می کنند. ولی تنوع بالایی که پیدا کرده از نظر رنگبندی و نوع سرمه (پیچ، تراش، صاف، بلرسان، اسپیرال و …) دستمان برای انتخاب طرح و نقشه و انواع تزیینات لباس بازتر شد.

 

تکنیک های سرمه دوزی

در سرمه دوزی تکنیک های دوخت بسیاری وجود دارد و در مرکز سرمه دوزی سرمه لند آموزش داد می‌شود. با در کنار هم قرار گرفتن این تکنیک دوخت‌ها و نقوش سرمه دوزی می توان طرح بسیار زیبا خلق کرد. اگر در این هنر بسیار زیبا و با اصالت ایرانی علاقه وجو داشته باشد در نهایت خلاقیت اناه اثر های سرمه دوزی بسیار عالی و جدید را خواهیم داشت آموزش سرمه دوزی.

 

دوخت سرمه‌ها به گونه‌ای بر روی پارچه اجرا شد است که انگار با مداد طراحی نقوش را با هاشور های منظم و در موازات هم پدیدار کرده و در مواقعی در سرمه دوزی از مروارید و پوک و انواع منجوق در کنار پارچه های مخمل و ترمه و ساتن بکار می رود. که واقعا فوق العاده می شود. این زیبایی و تلالو از سیم و زر چشم بیننده را به خود جمع می کند.

 

سرمه دوزی جدید

این هنر در دوره‌های مختلف دست خوش تغییراتی بود. اما با تفکر و خلاقیت بسیار در هنر سرمه دوزی می توان این هنر با اصالت که از ارزش های ملی و فرهنگی ایران است را حفظ کرد. برای خرید ترمه و اطلاع از قیمت ترمه اصل کافیست با شماره 09134806135 تماس بگیرید. هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان است.

 

آن چیزی که باعث شهرت بالای هنر سرمه دوزی شده است. استفاده از دوخت های سرمه دوزی روی پرده خانه خدا پرده کعبه است. که آیات قرآن با خطوط مختلف اسلامی با تکنیک دوخت‌های مختلف سرمه دوزی انجام شد است. ریشه اصلی این هنر بسیار زیبا اصفهان و کاشان است . و از بهترین سوغات هنر دست در ایران بوده. طرح و نقوش این هنر بیشتر از الگوهای حیوانی، انسانی، گیاهی (انواع گل و برگ) و حاشیه‌ها برگرفت است سفارش سرمه دوزی.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!